Η Μάρη Ηλιάδη σας προσκαλεί στην παρουσίαση της Ατομικής Εκθεσης ζωγραφικής « Ανοίγοντας Ασκούς μ Αρμύρα και Χρώματα» στο γραφικό Στοά Καφέ Bistro του Λαυρίου οδός Μουσουργού Μητροπούλου 31 από τις 29/7-15/8/2024
Η Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος σε συνεργασία με τη Λέσχη Τέχνης και Πολιτισμού της Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος έχοντας στο ενεργητικό της θεατρικές παραγωγές όπως το "Κρέμα νυκτός', "Αντί στεφάνου", "Μυρτιά" αλλά και βραβευθέντων έργων των διαγωνισμών της καθώς και την πολυετή συνεργασία της με το θέατρο Παραμυθίας της Αλμπέρτας Τσοπανάκη ανακοινώνει την έναρξη ετήσιων θεατρικών παραγωγών, σε συνεργασία με αξιόλογους θεατρικούς συγγραφείς και σκηνοθέτες μέλη της Ένωσης και της Λέσχης, αλλά και διακριθέντες συγγραφείς στους θεατρικούς της διαγωνισμούς.
Η Μαρία Τζανουκάκη, μέλος της Λέσχης Τέχνης και Πολιτισμού της Ε.Σ.Ε. τη Δευτέρα 17/6 στις 7μμ θα παρουσιάσει με τους μαθητές της του ΙΕΚ ΆΛΦΑ την παράσταση "Παιχνίδια χαρακτήρων" με κομμάτια από την Κομμέντια ντελ άρτε στο Πολιτιστικό Κέντρο Ελληνικού "Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ" και την Τρίτη 18/6 στις 9.15μμ στο φιλόξενο κήπο του Μουσείου Μπουζιάνη στη Δάφνη την παράσταση "Περί Έρωτος ο Λόγος" του τμήματος Αρχαίου Δράματος (Τραγωδίας και Κωμωδίας) του Εργαστηρίου 92 Art.
Η Συντονιστική Επιτροπή Τέχνης και Πολιτισμού Λιβαδειάς της Ενωσης Σεναριογράφων Ελλάδος παρουσιάζει στη μνήμη της Λιβαδιώτισσας στιχουργού Σώτιας Τσώτου το ντοκιμαντέρ της Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος "Από το μικρό στο Μεγάλο - Σώτια Τσώτου" σε σενάριο Αλέξη Γιαννούλη και σκηνοθεσία Αδαμάντιου Πετρίτση και Αλεξάνδρου Κακαβά στην Κινηματογραφική Λέσχη Λιβαδειάς την Πέμπτη 13 Ιουνίου και ώρα 19.00 με ελεύθερη είσοδο.
Ένα σύγχρονο έργο που θίγει τις σχέσεις των δυο φύλων ,τους βασικούς προβληματισμούς, ερωτήματα, αγωνίες της γυναίκας για τη οικογένεια, μητρότητα, έρωτα, καριέρα. Είναι γυναικοκεντρικό και ο άνδρας αν και η ιστορία στρέφεται γύρω από αυτόν είναι στην σκιά δυο γυναικών. Η πλοκή και η ανατροπή που έρχεται λίγο πριν από το τέλος ξαφνιάζει. Στέλνει μηνύματα στα νέα κορίτσια για την πορεία της ζωής τους, για τις αποφάσεις που θα πάρουν για το μέλλον τους [έρωτα, καριέρα, μητρότητα]
Φέτος η φάση είναι… Μονόλογοι!!!
Μια γιορτή του ανεξάρτητου σινεμά διοργανώνεται και φέτος στο Αγρίνιο 14 & 15 Ιουνίου!
Η παράσταση του θεατρικού έργου της Γεωργίας Καποπούλου "'Ανέστης Δελιάς: Ένας άγγελος πεταμένος στα σκουπίδια" σε σκηνοθεσία Γιώργου Λουριδά με τον τραγουδοποιό Παύλο Μπερμπερίδη στον ομώνυμο ρόλο θα παρουσιαστεί τη Δευτέρα, 10 Ιουνίου, στις 21.00 στο Θέατρο Αυλαία, 2ας Μεραρχίας και Κουντουριώτου 182 στον Πειραιά.
Την Τετάρτη 29 Μαίου στις 21:00 το NEW DUO Retrospectiva! Ο Δημήτρης Ζαφειρέλης (κιθάρα) συναντά τον Θεόδωρο Πιστόλα (σαξόφωνο) και μαζί περιπλανιούνται μέσα στις σύγχρονες και διαχρονικές διαδρομές της παγκόσμιας Jazz σκηνής μέχρι και τις <<ιστορικές επιτυχίες>> του κιθαρίστα και συνθέτη. Στον ΛΗΝΟΒΑΤΗ, Διομήδη Κυριακού 15, Κηφισιά,(Πάροδος εκκλησίας Αγίου Δημητρίου, ένα φανάρι πριν τον τροχονόμο) Τηλέφωνο 2108017676
Ο Δήμος Ηλιούπολης και ο Δήμαρχος Στάθης Ψυρρόπουλος και η Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος και ο Πρόεδρος Αλέξανδρος Κακαβάς σας προσκαλούν στην τελετή απονομής των βραβείων του 2ου Σχολικού Διαγωνισμού Διασκευής Ελληνικού Διηγήματος.
Στο πλαίσιο εορτασμού των 35 ετών από τη σύστασή της η Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος σε συνεργασία με τον Κινηματογραφικό Τομέα του Πολιτιστικού Ομίλου του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών προβάλλουν Ελληνικές ταινίες μικρού μήκους μελών της Λέσχης Τέχνης και Πολιτισμού της Ε.Σ.Ε. στον κινηματογράφο ΙΡΙΣ, Ακαδημίας 55, Αθήνα στις 25 Μαίου και ώρα 15.30. Είσοδος ελεύθερη.
Προκειμένου να ληφθούν αποφάσεις όσον αφορά τις πολιτιστικές δράσεις της Λέσχης Τέχνης και Πολιτισμού της Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος και ιδίως τον επιτυχημένο Σχολικό Διαγωνισμό Διασκευής Ελληνικού Διηγήματος (Γ' Γυμνασίου και Λυκείου) συναντήθηκαν τα μέλη της Συντονιστικής Επιτροπής Αθηνών Ευαγγελία Λιάπη και Κατερίνα Καράμπελα και το μέλος της Καλλιτεχνικής Επιτροπής Ηλιούπολης και υπεύθυνη για το διαγωνισμό Φωτεινή Σωτήρχου με τον Πρόεδρο της Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος Αλέξανδρο Κακαβά.
Η Τέχνη, σε όλες της τις μορφές, μπορεί να λειτουργήσει ψυχοθεραπευτικά. Είναι ένα μέσο με το οποίο μπορούμε να ανακαλύψουμε βαθύτερα κομμάτια του εαυτού μας.
Η Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος λόγω της αθρόας συμμετοχής πλήθους δημιουργών τόσο επαγγελματιών, όσο και ερασιτεχνών στους διαγωνισμούς και τις δράσεις της προβαίνει στην ίδρυση της «Λέσχης Τέχνης και Πολιτισμού της Ένωσης Σεναριογράφων Ελλάδος».
![]() | Ίωνος Δραγούμη 14, Αθήνα 115 28 |
![]() | 6932089819 |
![]() | info@senariografoi.gr |